„Az életnek értéket csak a szolgálat adhat, amellyel az emberek ügye felé fordulunk.”
/Márai Sándor/
Richter Gedeon volt a modern hazai gyógyszeripar megteremtője. Századunk elején az elsők közt ismerte fel hazánkban, hogy csak a nagyüzemi gyógyszergyárnak van jövője hazánkban.Településünkön, Ecséden született e híres gyógyszerész 1872.szeptember 23-án. Szülőháza iskolánk tornatermének helyén volt található.
Szülei halála miatt 1873-tól árva gyermekként Gyöngyösön nevelkedett, majd 1890-től gyógyszerészgyakornok volt. 1895–ben a Budapesti Tudományegyetemen szerez diplomát, kitűnő minősítéssel. Két évvel később külföldre utazott, és több európai- főként német, olasz, francia, angol- gyógyszertárban és gyógyszergyárban tanulmányozta a gyógyszergyártás módszereit. E tanulmányútja során figyelt fel az akkoriban kibontakozó hormonkutatásra és az új organo- és kemoterápiás szerekre.

1901-ben megvásárolta Budapesten
a Sashoz címzett patikát, ahol organoterápiás gyógyszereket állított elő. 1907-ben Kőbányán felépíttette az első magyarországi gyógyszergyárat, melyet vezérigazgatóként irányított. A gyár első nagy sikere az 1912-ben szabadalmaztatott Kalmopyrin volt, valamint a Hyperol nevű fertőtlenítő tabletta, amely az I. világháborúban kapott jelentős szerepet.
A II. világháború időszakában a gyár már 5 kontinensre kiterjedő képviseleti hálózattal és 10 leányvállalattal rendelkezett. 1942-ben Richter Gedeont a zsidótörvények miatt megfosztották igazgatói posztjától, és kitiltották a gyárból. Így otthonából bizalmas munkatársain keresztül irányította a céget.
1944 őszén a gyár tevékenysége szinte teljesen megbénult. Richter Gedeon elmenekülhetett volna külföldre, de ő nem akarta elhagyni hazáját, s a gyárát. Decemberben a nyilasok több társával együtt a Dunába lőtték.